Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Czy malowanie siatki ogrodzeniowej jest konieczne?

Czy malowanie siatki ogrodzeniowej jest konieczne?


Siatka ogrodzeniowa może występować w paru wariantach, ale najpopularniejsza jest ocynkowana.

Odpowiadając na powyższe pytanie nie jest konieczne malowanie siatki ogrodzeniowej, a dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Siatka ogrodzeniowa ta najbardziej znana jest pokryta warstwą cynku, który w znaczący sposób opóźnia proces starzenia się siatki i jej korozji.


Druga wersja siatki nie dość, że jest ocynkowana to dodatkowo zabezpiecza się ją warstwą tworzywa pcv, które dodatkowo wpływa na jej trwałość i efekt wizualny.


Siatka powlekana jest utrwalona przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych jak już wiemy poprzez zastosowanie powłoki pcv. Powstaje więc pytanie czy zwykłą siatkę ocynkowaną można w jakiś sposób zakonserwować, aby przedłużyć jej żywotność by służyła nam wiele lat zanim ulegnie całkowitej degradacji przez rdzę? Oczywiście, że tak.

Konserwacja siatki ogrodzeniowej


Siatka ogrodzeniowa ocynkowana jeżeli ma być pomalowana to należy zastosować specjalną farbę dedykowaną do malowania powierzchni ocynkowanych.


Pomalowanie siatki taką farbą w znaczący sposób przedłuży jej żywotność i pozwoli zachować  walory estetyczne.

Należy pamiętać o tym, aby już zamontowaną siatkę pozostawić do wysezonowania (pewien czas, który pozwoli powłoce ocynkowanej utlenić się i zwiększyć przyczepność farby do powierzchni drutu) na okres około jednego roku lub dłużej. Kolor powłoki ocynkowanej musi przybrać barwę ciemnoszarą.


Nie należy malować siatki ogrodzeniowej zwykłą farbą olejną lub inną tego typu, gdyż efekt będzie mało trwały i po około roku czasu taka farba zejdzie.


Innym sposobem konserwacji siatki jest zastosowanie czarnej smoły lub lepiku na zimno. Ta metoda jest dosyć stara, ale bardzo skuteczna. Siatka zakonserwowana smołą potrafi wytrzymać nawet kilkadziesiąt lat.